HABERLER VE DUYURULAR

  • Kapı Dünyası, yeni pazar arayışında

    BURSA - Azerbaycan, Libya, Irak, Almanya, Fransa gibi ülkelere kapı gönderip, montaj ve satış sonrası hizmetini de veren Kapı Dünyası, bu yıl ihracata yoğunlaşacak. İnegöl'de 68 çalışanı ile faaliyetlerini sürdüren Kapı Dünyası, standart kapılarda aylık 2 bin 500'e yakın, özel tasarımda ise aylık 850 adet üretim kapasitesine sahip. Kataloglarında 200'ü aşkın model bulunduğunu belirten Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir, Katar, Cezayir, Tunus, Libya, Gana, Togo, Fas gibi ülkelere odaklandıklarını aktardı. Özdemir, "Bu yıl itibariyle ihracata da ağırlık vereceğiz. Ayrıca yine bu yıl kurumsal çalışmalara da başlayacağız. Müşteri memnuniyetine büyük önem veriyoruz" dedi. Özdemir, geçen yıl yakaladıkları yüzde 22'lik büyüme oranını artıracaklarını da sözlerine ekledi.

  • Mobilya sektörü 10 yılda 7 kat büyüdü

    İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörünün son 10 yılda 7 kat büyüdüğünü belirtti. İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından, iş adamlarına yönelik "Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Programları" konulu eğitim semineri İnegöl'de düzenlendi. Seminerde konuşan Güleç, Türkiye'nin 2023 vizyonuna ulaşmak için tüm sektörler ile birlikte yoğun bir çaba içerisinde olduğunu belirterek "İnegöl'ün '4i' formülü var. Bunlar istihdam, ihracat, inovasyon ve imalat. İnegöl, başarısını bu dört formüle borçlu" ifadelerini kullandı. Güleç, mobilya sektörünün son 10 yılda 7 kat büyüyerek, Türkiye'nin en önemli sektörü haline geldiğini ifade etti. Türkiye mobilya sektörünün ihracatını 6 kat artırırken, İnegöl'ün tam 12,5 kat artırdığını bildiren Güleç, İnegöl'ün Türkiye mobilya sektörünün fikir merkezi olduğunu ispatladığını aktardı. Güleç, devletin yatırımcının önünü açarak yatırım ortamına büyük katkı sağladığını belirterek, ayrıca KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve TÜBİTAK tarafından da destekler verildiğini, Türk Eximbank'ın da son yıllarda ihracatçılara önemli finansman ve sigorta destekleri verdiğini dile getirdi. Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin de 2014 yılında ihracatçılara verdikleri desteğin 30 milyar dolara yaklaştığını, bu desteğin ülke ihracatının yüzde 20'sine denk geldiğini bildirdi. İnegöl'den tüm dünyaya yapılan ihracatın 1 milyar dolar civarında olduğunu vurgulayan Gültekin, İnegöl'de Türk Eximbank kredilerinden yararlanma seviyesinin ise 110 milyon dolar olduğunu anlattı. Gültekin, yeterli destek almadan gerçekleştirilen bu ihracatın, kendi destekleriyle daha çok artacağına işaret etti. Eximbank olarak ihracattan kaynaklanan alacakları sigortalayarak bir alacak güvencesi sağladıklarını anlatan Gültekin, bu durumun yeni pazarlara açılmayı daha kolay hale getirdiğini, çünkü alıcılarla ilgili güveni kendilerinin sağladığını ifade etti. Gültekin, kar amacı gütmediklerini ve ticari bankalarla rekabet içerisinde olmadıklarını bildirdi. İhracata hazırlık döneminde ihtiyaç olacak finansmanı sağladıklarını da aktaran Gültekin, firmalara yatırım kredisi ve alacaklarını nakde dönüştürme imkanı sunduklarını sözlerine ekledi.

  • >Mobilya ve Orman Ürünleri Sektörü Hammadde Sıkıntısı Yaşıyor

    Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aymen, Mobilya ve Orman Ürünleri Sektörünün En Büyük Sorununun Hammadde Olduğunu Belirtti. Aymen Hammaddenin Türkiye'de Yeteri Kadar Bulunmasına Rağmen Pahalı Olması Nedeniyle İthal Etmek Zorunda Kaldıklarına Dikkat Çekti. Aymen, Avrupa ve Rusya'da ağacın metreküpü 20-30 Dolar civarında iken Türkiye'de bu rakamın 90-100 Dolar arasında değiştiğini kaydetti. Hammaddeyi ülkede kapasite olduğu halde ithal etmek zorunda kaldıklarını anlatan Aymen, "Orman Bölge Müdürlükleri aynı ürünü dahilde işleme izin belgesi kapsamında alım yapan imalatçı-ihracatçıya 4-5 katı yüksek fiyata veriyor. Bu fiyatların üzerine bir de vergiler, fonlar eklenince hammadde ithalatı kaçınılmaz oluyor. Bu durum maliyetler açısından hem bizi hem de ülkemizi zarara sokuyor." ifadesini kullandı. Türkiye'de yeteri kadar bulunan ağaç potansiyelinin değerlendirilememesinin ardında 1920'lerde orman köylülerini korumak için verilen destek kararının bulunduğunu ifade eden Aymen, "Ülkeye gerçek katma değer sağlayan ihracatçıya maalesef hammadde tahsisi yok ve dünya piyasasının çok üzerinde fiyatla satılıyor. Elimizde kaynaklar var. Ama bunu rasyonel olarak kullanamıyoruz. Bürokratik engellerin aşılması halinde bunun sanayiye, dolayısıyla da ihracata olumlu yansıyacağını düşünüyorum. 2010 yılında en büyük beklentimiz, bu mevcut hammaddenin üreticilere makul fiyatlarla sağlanmasıdır." diye konuştu. Krizin yoğun hissedildiği bir yılda verilen mücadele sonucu sektörlerinin Türkiye genelinde 2009 yılını yüzde 4 düşüşle kapatırken bölgelerinde yüzde 10'luk bir düşüş yaşadıklarını ifade eden Aymen şöyle devam etti: "AKİB olarak 2008 yılında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz Irak, Almanya ve Ürdün 2009 yılının da en fazla ihracat yaptığımız ülke oldu. Ülkeler bazında ise Finlandiya'ya olan ihracatımız yüzde 99 artarak 1 milyon 341 bin 847 dolara, Yemen'e olan ihracatımız yüzde 62 artarak 1 milyon 611 bin 198 dolara, Danimarka'ya olan ihracatımız ise yüzde 59 artarak 3 milyon 817 bin 736 Dolar oldu.".

2011© Tüm Hakları Saklıdır